Zbuduj baterię w domu!
Zaświeć diodę za pomocą kilku cytryn! Na filmie widać, że napięcie które uzyskujemy z jednej cytryny to 0.5V. Aby zaświecić diodę trzeba użyć jednak 5 cytryn, o czym mówię już w późniejszej części filmu.
KALENDARZ NA KWIECIEŃ
05 kwietnia – Dzień Leśnika i Drzewiarza
16 kwietnia – Dzień Ochrony Słoni
27 kwietnia – Dzień Lekarzy Weterynarii
1 kwiecień – Międzynarodowy Dzień Ptaków
Celem Międzynarodowego Dnia Ptaków, ustanowionego już w 1906, jest zwrócenie uwagi na zagrożenia przed jakimi stoją ptaki, oraz zachęcenie ludzi do zaangażowania się w ich ochronę.
Z okazji święta uważnie przyjrzymy się ptakom. Aby je obserwować nie trzeba robić dalekich wypraw – na początek zajrzyjmy do ogrodu, parku czy na skwerek. Nawet w mieście, wśród domów możemy rozpocząć swoją przygodę
z ptakami.
Ptakom może pomagać każdy z nas – jest na to wiele sposobów!
Wspieramy ptaki karmiąc je, gdy brakuje pożywienia w naturze, wieszając budki lęgowe, aby mogły założyć tam gniazdo, wystawiając poidła, aby miały gdzie ugasić pragnienie i zażywać kąpieli. Przede wszystkim jednak starajmy się tworzyć miejsca przyjazne dla ptaków i innych zwierząt.
05 kwietnia – Dzień Leśnika
Lasy dają nie tylko cenny surowiec (drewno) i pożytki w postaci np. jagód czy grzybów, ale też spełniają wiele innych funkcji: dają tlen, zapobiegają powodziom, oczyszczają powietrze, magazynują dwutlenek węgla, oferują miejsce odpoczynku czy uprawiania turystyki i oczywiście są środowiskiem życia wielu organizmów.
Jedna dorosła sosna „produkuje” tlen niezbędny do życia trzech osób! Łącznie lasy Ziemi zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt, produkując go rocznie około 26 mld ton.
Bez lasów z pewnością nie moglibyśmy przetrwać.
16 kwietnia – Dzień Ochrony Słoni
Współcześnie tak jak dawniej wiele słoni przebywa w niewoli. Szacuje się,
że jest ich minimum 12 do 15 tysięcy. 1/3 populacji słoni azjatyckich żyje
w niewoli. Słonie te znajdują się w ogrodach zoologicznych i cyrkach na całym świecie, wiele z nich pracuje również w turystyce, są wykorzystywane przy obchodach różnych świąt i obrzędach w Azji,
wykorzystywane są również do pracy fizycznej.
Jak pomóc słoniom?
Jak zrobić słonia?
Do zrobienia zwierzaka potrzebne będą : szablony z szarego papieru, klej, nożyczki i szary balonik.
A może zrobicie jeszcze jednego słonia, żeby naszemu zwierzakowi nie było smutno. Dobrej zabawy!
Jak zrobić słonia po rolce z papieru
22 kwietnia – Dzień Ziemi
Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia.
KALENDARZ NA MARZEC
03 marca – Dzień Dzikiej Przyrody
17 marca – Dzień Mórz
20 marca – Dzień Wróbla
21 marca – Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca – Dzień Lasów
22 marca – Światowy Dzień Wody
23 marca – Dzień Meteorologii
28 marca – Dzień Chwastów
30 marca – Dzień Świadomości o Kleszczowym Zapaleniu Mózgu
03 marca – Dzień dzikiej Przyrody
Światowy Dzień Dzikiej Przyrody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 grudnia ubiegłego roku, aby uczcić światowe bogactwo dzikiej fauny i flory. Celem wydarzenia jest również podnoszenie świadomości na temat wartości dzikiej przyrody oraz zagrożeń powodowanych m.in. przez nielegalny handel jej okazami. ( źródło EKOKALENDARZ)
17 marca – Dzień Mórz
Światowy Dzień Morza, który obchodzimy 17 marca ma na celu uświadomienie, że morza są wspólnym dobrem, a ochrona środowiska morskiego powinna być przedmiotem zainteresowania i odpowiedzialności tak rządów czy instytucji, jak i społeczności ludzi.
20 marca – Dzień wróbla
Radosne ćwierkanie wróbli w słoneczny dzień, małe wesołe ptaszki krzątające się na placach i ulicach w poszukiwaniu okruszków czy też przelatujące zimą między krzewami stadka wróbli – to wspomnienia z dzieciństwa, które jeszcze stoją mi przed oczami. Mijały lata, coraz rzadziej słyszałem ćwierkanie, coraz mniej widziałem wróbli, aż nadeszła chwila kiedy całkiem zniknęły z mojego otoczenia. Co się stało? Najnowsze badania mówią, że wróbli jednak przybywa. Poradziły sobie z kryzysem, pomogły im w tym łagodne zimy ostatnich lat. !!! (źródło Ekokalenrarz)
21 marca Pierwszy dzień Wiosny
21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie lub palenie Marzanny. Zwyczaj ten wywodzi się ze słowiańskich wierzeń pogańskich i związany był kiedyś z Jarymi Godami, czyli cyklem obrzędów przypadających na czas równonocy wiosennej.
Nasze przedszkolaki uroczyście spędzają ten dzień w przedszkolu- zapraszamy do galerii grup.
22 marca – Światowy Dzień Wody
to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku, obchodzone corocznie 22 marca. Ma przypominać, że wielu mieszkańców naszej planety – obecnie ok. 800 milionów osób – cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Oznacza to nie tylko banalne kłopoty w życiu codziennym (takie jak utrudnienia w kąpieli czy spłukiwaniu toalety), których w naszej części Ziemi możemy doświadczyć w trakcie awarii czy remontu wodociągów. (źródło Ekokalendarz)
Zapraszamy na stronę MPWiK- z którym nasze przedszkolaki współpracują
https://fb.watch/bU0oJy8Cpb/
28 marca – dzień Chwastów
Zmora i wróg ogrodników. Niechciane, natrętne, niepożądane. Trzeba je zwalczać, usuwać, pozbywać się, wyrywać, niszczyć. Co to takiego? Oczywiście chwasty.
W Światowym Dniu Doceniania Chwastów, obchodzonym corocznie 28 marca, chcemy przekonać Was, że chwasty są bardzo ważnym elementem ekosystemów, a dodatkowo wiele z nich ma wartość użytkową, a w dodatku są piękne.
(źródło Ekokalendarz)
Jak unikać chorób odkleszczowych
Aby uniknąć zarażenia chorobami odkleszczowymi, najlepiej nie dopuścić do wbicia się kleszcza w naszą skórę. Wybierając się w teren, należy ubrać się odpowiednio.
Zwróć uwagę na:
• jasne ubrania – kleszcze nie widzą, więc kolor tego, co mamy na sobie jest im obojętny, jednak my widzimy, a dzięki jasnym kolorom łatwiej nam zobaczyć spacerujące pasożyty i strzepnąć je, zanim wejdą na skórę;
• przewiewne długie spodnie, najlepiej włożone w skarpetki – dzięki temu pajęczaki nie wejdą
na skórę, gdy zostaną strącone na nasze ubranie z niskiej roślinności lub trawy;
• przewiewna koszulka z długim rękawem włożona w spodnie – unikniemy tego, że kleszcz wejdzie
po spodniach pod koszulkę i dostanie się na skórę;
• osoby do 150 cm wzrostu powinny chodzić w czapce – będzie ona granicą dla chodzących po ciele pasożytów, chroniąc przed wejściem we włosy oraz przed bezpośrednim strąceniem kleszczy z roślin na głowę.
Pamiętaj, że żaden środek odstraszający, ani ubiór nie zapewnią ci 100% ochrony. Zawsze po wyjściu w teren należy dokładnie obejrzeć całe ciało.
(źródło internet)
KALENDARZ NA LUTY
11 lutego – Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej
15 lutego – Dzień Wielorybów
17 lutego – Dzień Kota
18 lutego – Dzień Baterii
11 luty – Dzień dokarmiania zwierzyny leśnej
Mroźna i śnieżna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt. Gruba warstwa śniegu i lód utrudniają im dostęp do naturalnego pokarmu i wody. W takich sytuacjach z pomocą może przyjść człowiek, ważne jednak by ta pomoc była udzielana w odpowiedni sposób.
Mimo, że zimowy dzień mija niezwykle szybko i wiele zwierząt zasypia bądź odlatuje, to nie oznacza, że zimą w lesie nic się nie dzieje.
15 luty – Dzień wielorybów
Wieloryby i inne walenie nie tylko są niezwykłymi, bardzo inteligentnymi, społecznymi zwierzętami, ale jak każdy organizm na Ziemi spełniają ważną rolę w swoich ekosystemach, a ich wyginięcie czy choćby drastyczny spadek populacji powoduje zachwianie równowagi w przyrodzie.
Posłuchaj pieśni wielorybów. Zastanów się w jakim celu wieloryby wydają z siebie dźwięki. Wieloryby w ten sposób komunikują się ze sobą. Pieśń wielorybów
www.youtube.com/watch?v=WabT1L-nN-E
www.youtube.com/watch?v=F8Zt3mYlOqU#t=81
Finwal – pudełko prezentowe
Materiały:
błękitny lub niebieski brystol, szablon, ołówek, nożyczki, czarny marker
Wydrukuj szablon bezpośrednio na niebieskim papierze o gramaturze 160-190 g/m2 lub na zwykłej
kartce, wytnij i odrysuj na brystolu. Wytnij kształt pudełka, złóż wzdłuż zaznaczonych linii przerywanych. Wytnij ogon i doklej do ciała wieloryba. Dorysuj lub doklej oczy i „uśmiech”. Wieloryb może być po prostu zabawką jak i pudełkiem ma skarby czy opakowaniem na mały prezent.
17 luty – Dzień Kota
Światowy Dzień Kota to okazja, by pomóc kotom wolno żyjącym i podopiecznym schronisk i przytulisk dla kotów (oczywiście jeśli ktoś nie robi tego na co dzień – do czego gorąco zachęcamy). A tych, którzy z kotem żyją na co dzień, zachęcamy byście tego dnia szczególnie rozpieszczali swoje koty.
Wędka z pomponem
Materiały:patyk lub listewka, włóczka, widelec, nożyczki
Jeśli masz resztki wełny, a nie lubisz jak koty nocą w domu tocząc kłębki i wykorzystując nogi od stołów i krzeseł zastawiają pułapkę wykorzystaj kłębki do zrobienia mniej uciążliwych zabawek.
Na widelec z długimi zębami nawiń wełnę, tak aby od stronę uchwytu pomiędzy zębami został prześwit. Kiedy nawiniesz ok. 2 metrów włóczki, odetnij nić. Przytrzymaj palcem włóczkę na widelcu, by się nie rozwijała i jednocześnie przełóż koniec nici z kłębka pomiędzy środkowymi zębami widelca
i zwiąż mocno (nie odcinaj włóczki którą związany jest pompon). Następnie przetnij nawiniętą włóczkę z obydwu boków widelca. Pompon gotowy. Teraz przygotuj patyk i przywiąż nić z pomponem na jednym z końców. Zabawka gotowa.
18 luty – Dzień baterii
Dzięki nim korzystamy z urządzeń, potrzebujących zasilania energetycznego z dala od gniazdka. Baterie towarzyszą nam w codziennych czynnościach: budzimy się dzięki budzikowi, rozmawiamy przez telefon komórkowy, sprawdzamy godzinę na zegarku, myjemy zęby szczoteczką elektryczną, łapiemy za kamerę lub robimy zdjęcia aparatem fotograficznym i przebywamy w pomieszczeniach wyposażonych w czujniki dymu czy gazu.
Zbuduj baterię w domu!
Zaświeć diodę za pomocą kilku cytryn! Na filmie widać, że napięcie które uzyskujemy z jednej cytryny to 0.5V. Aby zaświecić diodę trzeba użyć jednak 5 cytryn, o czym mówię już w późniejszej części filmu.
Składniki:
https://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zrobic-baterie-z-cytryn
KALENDARZ NA LISTOPAD
10 listopada – Dzień Jeża
14 listopada – Dzień Czystego Powietrza
17 listopada – Tydzień Edukacji Globalnej
25 listopada – Dzień bez Futra
28 listopada – Dzień bez kupowania
10 XI – Dzień Jeża
Pomóż mi przetrwać zimę!!!
Jak wykąpać jeża, czyli wszystko o tych małych drapieżnikach!
https://majawogrodzie.tvn.pl/240,Jak-wykapac-jeza-czyli-wszystko-o-tych-malych-drapieznikach,porada.html
Najstarsze grupy pomagają zbierać liście, pamiętamy żeby pomagać małym zwierzętom przetrwać zimę
02 XI – Święto Dyni
Dyniowe zabawy: (źródło internet)
„Jak przyjemnie i wesoło
kiedy dynia krąży wkoło
Dynia tu, dynia tam,
dynia krąży tu i tam”.
Wszystkie dzieci stoją w kole, podczas muzyki podają sobie małą dynię. Na przerwę w muzyce dziecko, które zostanie z dynią w ręku odpada.
Wspólnie z dziećmi możecie wydrążyć jedną z przyniesionych dyń. Dzieci będą miały okazję zobaczyć co kryje w sobie dynia i co możemy z tym zrobić. Możecie wydobyte pestki rozłożyć na papierze i pozostawić do osuszenia. Natomiast z miąższu możecie dzieciom powiedzieć, że robi się zupy lub placuszki 🙂 Fajnie by było przygotować dzieciom do degustacji takie dyniowe placuszki lub zupę 🙂
Do tej zabawy możecie kupić już wyłuskane pestki dyń, albo wykorzystać z poprzedniej zabawy samodzielnie wydobyte przez przedszkolaków pestki 🙂
Należy w miseczkach przygotować pestki, z których przedszkolaki będą układać swój obrazek. Warto dzieciom dać kartki oraz kleje, na których będą przyklejać swój „pestkowy obrazek”.
KALENDARZ NA LISTOPAD
10 listopada – Dzień Jeża
14 listopada – Dzień Czystego Powietrza
17 listopada – Tydzień Edukacji Globalnej
25 listopada – Dzień bez Futra
28 listopada – Dzień bez kupowania
10 XI – Dzień Jeża
Pomóż mi przetrwać zimę!!!
Jak wykąpać jeża, czyli wszystko o tych małych drapieżnikach!
https://majawogrodzie.tvn.pl/240,Jak-wykapac-jeza-czyli-wszystko-o-tych-malych-drapieznikach,porada.html
Najstarsze grupy pomagają zbierać liście, pamiętamy żeby pomagać małym zwierzętom przetrwać zimę
02 XI – Święto Dyni
Dyniowe zabawy: (źródło internet)
„Jak przyjemnie i wesoło
kiedy dynia krąży wkoło
Dynia tu, dynia tam,
dynia krąży tu i tam”.
Wszystkie dzieci stoją w kole, podczas muzyki podają sobie małą dynię. Na przerwę w muzyce dziecko, które zostanie z dynią w ręku odpada.
Wspólnie z dziećmi możecie wydrążyć jedną z przyniesionych dyń. Dzieci będą miały okazję zobaczyć co kryje w sobie dynia i co możemy z tym zrobić. Możecie wydobyte pestki rozłożyć na papierze i pozostawić do osuszenia. Natomiast z miąższu możecie dzieciom powiedzieć, że robi się zupy lub placuszki 🙂 Fajnie by było przygotować dzieciom do degustacji takie dyniowe placuszki lub zupę 🙂
Do tej zabawy możecie kupić już wyłuskane pestki dyń, albo wykorzystać z poprzedniej zabawy samodzielnie wydobyte przez przedszkolaków pestki 🙂
Należy w miseczkach przygotować pestki, z których przedszkolaki będą układać swój obrazek. Warto dzieciom dać kartki oraz kleje, na których będą przyklejać swój „pestkowy obrazek”.
10 październik – Święto Drzewa
Co roku 10 października obchodzimy w Polsce Święto Drzewa. Drzewa pełnią ważną funkcję regulacyjną. „Odżywiają się” dwutlenkiem węgla w procesie fotosyntezy, produkując w zamian tlen. Te o rozłożystych konarach w ciągu 10 lat oddają go tyle, że wystarczy jednej dorosłej osobie na oddychanie przez kolejne 20 lat. Zapobiegają erozji gleby, a rozbudowane systemy korzeniowe wzmacniają zbocza gór i brzegi nurtów wodnych. Drzewa dają cień i obniżają temperaturę.
Poniżej propozycje zabaw z dziećmi. ( Ośrodek Działań Ekologicznych ,,Źródła”)
15 październik – Światowy Dzień Mycia Rąk. To akcja edukacyjna ustanowiona przez ONZ, której przyświeca mobilizacja ludzi do częstego używania wody i mydła. Pamiętajcie, że jednym z najskuteczniejszych sposobów zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusów jest właśnie odpowiednia higiena rąk – nie zapominajcie o niej na co dzień!
24 Października – Dzień Kundelka