„Mamo, tato, wolę wodę!” to jeden z najbardziej cenionych programów edukacyjnych w Polsce zainicjowany w 2009 roku
przez Żywiec Zdrój w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych.
Jego nadrzędnym celem jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie, a także zwrócenie ich uwagi na zagadnienie ochrony środowiska.
.
23 marca – Światowy Dzień Wody.
Z okazji światowego dnia wody, MPWiK w Warszawie przygotowało dla dzieci specjalne atrakcje na fanpage’u Facebookowym:
Spektakl odkryje przed widzami tajemnice skrywane w wodzie i warszawskiej kranówce, za pomocą eksperymentów, pokazów chemicznych i żartów sytuacyjnych, przy których śmiać się będą zarówno dzieci jak i dorośli.
Zapraszamy : https://fb.watch/bU0oJy8Cpb/
Nasze ,,Słoneczka” w tym dniu prowadziły zabawy badawcze- czy można zabarwić wodę? Nasze doświadczenia umieściliśmy w naszym Laboratorium w kąciku przyrody. Następnie zrobiliśmy kolaż- plakat oraz rysunki sytuacyjne w jaki sposób może my zadbać aby oszczędzać wodę. Wszystkie nasze prace można obejrzeć na tablicy w holu szatni.
Nasze doświadczenie ,,czy papier toaletowy rozpuszcza się w wodzie?” ,,czy można wrzucać nawilżające chusteczki do sedesu? – takie pytania zadawały ,,Słoneczka” na zajęciu on-line na teamsach do pana Tomasza. z MPWiK -u. Postanowiliśmy zrobić doświadczenie:
Styczeń to czas na eksperymenty z wodą. Nasza zerówka ,,Słoneczka” robiła kryształki soli. Tworzenie kryształów soli kuchennej (chlorku sodu) w naszym eksperymencie to krystalizacja. Wynikiem tego procesu są piękne biało-niebieskie kryształki soli na nitce. Wielkość kryształków soli zależy od tempa ich powstawania – im wolniej powstają, tym są większe. Hodowla kryształów soli to naprawdę świetna okazja do nauki i zabawy – zachęcamy do domowego eksperymentowania. Będziemy je obserwować w naszej sali w miniakwarium oraz w domu – każde dziecko zabrało swój eksperyment do domku.
Grupa ,,Słoneczka” uczestniczyła na platformie Teams o Warszawskiej Kranówce. Pan Tomasz tłumaczył dzieciom skąd bierze się woda w kranach. Pokazał nam ilustracje m.in Grubą Kaśkę – studnię infiltracyjną na rzece Wiśle – jako pierwszą na świecie. Opowiadał nam, że każdego dnia trzeba przepompować tyle wody (1/3 powierzchnia stadionu narodowego) abyśmy mieli wodę do użytku. Bardzo dużo dowiedzieliśmy się jaką wodę możemy pić. Mogliśmy porozmawiać widząc się na dużym ekranie. Zapraszam na stronę MPWiK-u.
https://www.mpwik.com.pl/view/materialy-edukacyjne
Przygotowaliśmy Podziękowania dla osób z MPWiK, którzy zorganizowali zajęcia ekologiczne n/t Warszawskiej Kranówki. Zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie, wszystko samodzielnie wykonaliśmy.
,,Deszczowe parasolki”
Nasze ,,Słoneczka” z zerówki tworzyły deszczowe krople wody. Aby eksperyment udał się, potrzebowaliśmy torebki strunowe, niebieską krepinę, nożyczki i papierową słomkę. Gdy już wszystko zrobiliśmy z naszą panią Anią, mogliśmy nacieszyć się naszymi pracami. Dmuchaliśmy w słomkę i obserwowaliśmy jak nasze krople wody – krepina rusza się pod wpływem powietrza w woreczku strunowym. Lubimy takie zabawy ćwicząc oddech. Zachęcamy pozostałe dzieci do naśladowania naszych pomysłów.