Przedszkole Nr 29
ul. Sycowska 1
02-266 Warszawa - Włochy
tel./fax 022 846 02 33
 
 

VII edycja programu ,,Warszawska ENERGIA – od poznania do EKO-działania"

rozpoczęła się VII EDYCJA PROGRAMU WARSZAWSKA ENERGIA OD POZNANIA DO EKO-DZIAŁANIA, w której weźmie udział grupa II b i III b. Nasza placówka od początku realizuje „Plan zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do 2020 r.” (SEAP). Zgodnie z wytycznymi polityki klimatycznej Unii Europejskiej celem podejmowanych działań jest ograniczenie w Warszawie zużycia energii oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 20% do 2020 roku. Jednym z najważniejszych zadań w SEAP są skuteczne działania edukacyjno-informacyjne.

W tym celu w Młodzieżowym Domu Kultury im. Wł. Broniewskiego opracował  program edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży „Warszawska ENERGIA – od poznania do EKO-działania”.

Głównym celem programu jest uświadomienie dzieciom istnienia energii i jej znaczenia w codziennym życiu oraz przekazanie w przystępny sposób młodym mieszkańcom Warszawy wiedzy na temat oszczędzania energii oraz możliwości jej pozyskiwania ze źródeł odnawialnych, a także określenie działań pozwalających na racjonalne z niej korzystanie, które można podjąć w domu, w przedszkolu, bądź w szkole.

Dwie grupy dzieci 4-5-letnich z Przedszkola nr 29, wzięła udział w VII edycji programu „Warszawska ENERGIA – od poznania do EKO-działania”. Wzięli w nich udział nauczyciele: koordynator programu -Anna Gosk, Iwona Lenart z gr. IIb, oraz Małgorzata Sołtys- nauczyciel gr.III b.

 

Dzieci spotykały się z nauczycielami MDK Łazienkowska 7, którzy przeprowadzili pierwsze zajęcia pt. „Różne źródła światła”.

Nasi Rodzice bardzo włączyli się w projekt wykonując przeróżne modele wymarzonych domków,

w przedszkolu dzieci też pracowały

Powstały dwie wymarzone makiety miast w obu grupach, które podczas kolejnej wizyty nauczyciela z MDK zostały doświetlone.

Dzieci z Rodzicami prześcigali się pomysłami w swoich bajecznych konstrukcjach. Były wieżowce, domy i domki piętrowe,  

domek na drzewie, szałas na plaży, stajnia dla koników, place zabaw…

Rodzice prowadzili zajęcia w grupach, m.in. tata Antosia- Pan Mariusz opowiedział co to jest prąd i jak powstaje. Przyniósł z domu fajne akcesoria, które przybliżyły dzieciom zagadnienia związane z energią.

Pomógł w młodszej grupie 4latków oświetlić nasz niezwykłe wymarzone miejsca.

Dzieci były zachwycone efektem swojej i Rodziców pracy.

Uczyliśmy się jak samemu możemy ,,zrobić" energię, pocieraliśmy plastikowe łyżeczki o materiał i przyciągaliśmy

bibułkowe ludziki. To też energia. Zabawa bardzo nam podobała się. 

 

finał programu- turniej w MDK przy Łazienkowskiej 7. Nasze grupy reprezentowało czworo dzieci: Antoś P z II B oraz Zosia S. Szymon K. i Mikołaj M. z III B. Do wykonania było 13 zadań. W realizacji tych zadań pomagał tata Antosia - Pan Mariusz. Wytłumaczył on dzieciom co i w jaki sposób należy wykonać. Dzięki jego pomocy wszystkie zadania przebiegły szybko i sprawnie.