Przedszkole Nr 29
ul. Sycowska 1
02-266 Warszawa - Włochy
tel./fax 022 846 02 33
 
 

Propozycje zabaw i zajęć dla dzieci w domu wg Kalendarza

Drodzy Rodzice zakładka ,,Propozycje zabaw i zajęć dla dzieci" jest stworzona z przykładowymi propozycjami zabaw

w domu do aktualnego Kalendarza. 

Mamy już Wiosnę, zatem zostaną tu umieszczone propozycje dla dzieci. 

KALENDARZ NA MAJ

04 maja - Międzynarodowy Dzień Strażaka


 
04 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ STRAŻAKA
 

Święto strażaków i straży pożarnej, chociaż oficjalnie ustanowione dopiero w 2002 r., od setek lat obchodzone jest w Polsce w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej, św. Floriana. Święto jest okazją do wyrażenia wdzięczności strażakom (zawodowym i ochotnikom) za ich niebezpieczną i ciężką pracę niejednokrotnie ratującą zdrowie i życie ludzi.

ŁĄKA I WYPALANIE TRAW

Jakie zwierzęta i rośliny można spotkać na łące? Na żółto pokoloruj pola z nazwami zwierząt i roślin, które żyją lub żerują na łące, pola z nazwami organizmów zamieszkujących inne środowiska pokoloruj na zielono. Zobacz, co przedstawia rysunek!

 

Co zdepczą stopy?

To zadanie do wykonania na łące lub różnorodnym gatunkowo trawniku. Potrzebne będą kartki papieru (najlepiej już raz zapisanego), mazaki, nożyczki, opcjonalnie lupy. Poproś dzieci, aby każde z nich na środku kartki odrysowało mazakiem kształt swojej stopy (może być to stopa bosa lub obuta) a następnie wycięło ten kształt, aby powstała ramka z dziurą po stopie. Powiedz dzieciom, aby każdy znalazł jakiś fragment łąki lub trawnika i położył tam swoją ramkę. Zadaniem dzieci będzie wykonanie dokładnej obserwacji terenu, który znajduje się wewnątrz wyciętej stopy. Ile roślin i zwierząt znajduje się na fragmencie ziemi, który depczą nasze stopy? Dzieci mogą narysować to co zaobserwowały na kartkach, lub opowiedzieć o swoich znaleziskach. 

 

Ratunku! Pali się!

Przemarsz przeciwko wypalaniu traw. Wypalanie traw to barbarzyństwo, jednak wciąż wielu ludzi kontynuuje ten nielegalny proceder. Zachęcamy Was do przeciwstawienia się takiemu zachowaniu i do informowania innych o jego tragicznych konsekwencjach. W Dniu Strażaka proponujemy zorganizowaniu „Przemarszu przeciwko wypalaniu traw”. Aby ułatwić Wam trochę zorganizowanie takiego wydarzenia, przygotowaliśmy maski zwierząt żyjących na łąkach, które cierpią w wyniku pożarów. Maski wystarczy wydrukować, pokolorować, wyciąć i przyczepić do nich gumki. Dzięki nim łatwiej będzie Wam zwrócić uwagę ludzi na problem wypalania traw. Przygotujcie plakaty lub bandery, wymyślcie hasła i ruszajcie zmieniać świat! Może uda Wam się zainteresować lokalne władze lub media. Warto, aby jak najwięcej osób miało świadomość niebezpieczeństw wynikających z podkładania ognia na łąki i nieużytki. 

maska jeża

 

maska lisa

 

maska zająca

 

maska sarny

 

Doświadczenie Strażacy bez sikawki - czyli jak zgasić ogień w magiczny sposób?

Potrzebne będą: • podgrzewacz lub mała świeczka umieszczona w szklanym naczyniu, np. słoiku • wysokie szklane naczynie • proszek do pieczenia • cytryna, ocet lub rozpuszczony kwasek cytrynowy • dużo uwagi i ostrożności, aby nie poparzyć się lub nie wywołać pożaru

Doświadczenie należy przeprowadzać w obecności dorosłych!

Jak to się robi?

• Zapal świeczkę i umieść ją w naczyniu.

• W drugim naczyniu przygotuj miksturę, dzięki której zgasimy świeczkę.

• Wsyp do niego proszek do pieczenia a następnie wyciśnij do tego proszku sok z całej cytryny, lub wlej kilka łyżek octu lub rozpuszczonego kwasku cytrynowego.

• Wymieszaj miksturę a następnie wykonaj taki ruch, jakbyś chciał/chciała wylać ją na świeczkę.

• Uwaga! Nie wylewaj powstałej cieczy a jedynie przechyl naczynie i poczekaj. Świeczka powinna zgasnąć, mimo że mikstura jest ciągle w środku naczynia.

Jak to możliwe? Po zmieszaniu proszku do pieczenia i soku z cytryny powstał dwutlenek węgla, który jest cięższy od powietrza, więc nie wyleciał z naczynia tylko wypełnił je. Ogień, aby płonąć potrzebuje tlenu. Kiedy przechylasz naczynie nad świeczką, dwutlenek węgla „wylewa się” na płomień i gasi go! Aby zgasić świeczkę wystarczyło ją zdmuchnąć, ale to nie byłoby takie ciekawe!

Doświadczenie pochodzi ze strony www.totylkofizyka.pl

 

12 maj - Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

Corocznie od 2006 r. w drugi weekend maja obchodzimy Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Celem święta jest promowanie ochrony wędrujących ptaków na całym świecie, szczególnie tych zagrożonych wyginięciem.

Ptaki przed wędrówką muszą zgromadzić zapasy tłuszczu, który będzie cennym źródłem energii podczas lotu, dlatego intensywnie żerują - szczególnie gatunki odbywające najdłuższe przeloty - niektóre potrafią nawet podwoić masę swojego ciała, jak np. rokitniczka. Ale nie wszystkie gatunki muszą poczynić tak pokaźne rezerwy - jaskółki czy muchołówki zjadając w locie owady, uzupełniają energię na bieżąco.

 

Największym wyzwaniem dla ptaków migrujących jest utrzymanie kursu. Lecąc nocą ptaki orientują się względem położenia gwiazd, za dnia kierują się położeniem słońca. Część gatunków potrafi nawet rejestrować pole magnetyczne ziemi dzięki maleńkim ziarenkom magnetytu w głowach.

Większość gatunków zatrzymuje się po drodze, by odpocząć i przybrać na wadze. Często dążą do ściśle określonych miejsc - tzw. ostoi. 

 

Zabawa ,,Gąski, gąski w drogę!"

Mama woła: Gąski, gąski w drogę!

Dzieci odpowiadają: Boimy się!

Mama: Kogo? Dzieci: Myśliwego!

Mama: Gdzie on jest ?

Dzieci: W kryjówce!

Mama: Co robi? Dzieci: Celuje!

Mama: Do kogo ?

Dzieci: Do nas!

Mama: Nie ma wyjścia!

Dzieci: Lecimy!

 

,,Jaka to melodia?"- rozpoznawanie głosów ptaków

 

Na stronie   www.przyrodapolski.org/fotografia_przyrodnicza.php

można znaleźć głosy gatunków z załączonych do pakietu kart. 

( najprostsze do rozróżnienia głosy (np. żurawia, bociana, grzywacza, pierwiosnka, skowronka, słowika).

 

W trakcie wiosennych obserwacji ptaków, można ogłaszać tematyczne konkursy, np:

• Kto pierwszy usłyszy skowronka/słowika/kukułkę

• Kto pierwszy zobaczy bociana (na łące/ w gnieździe/w locie)

• Kto zobaczy ptaka z obrączką

• Kto zaobserwuje i ciekawie opisze bitwę między ptakami

• Kto pierwszy usłyszy pisklaki

Załączam wzór dyplomu dla najbardziej zaangażowanych obserwatorów

 

 

Ptasi przewodnik + lornetka dla najmłodszych

Zróbcie samodzielnie „Atlas skrzydlatych posłańców wiosny”. Wystarczy przedziurkować karty ptaków, pokolorować i związać je w książeczkę. Możecie samodzielnie zaprojektować okładkę i „odhaczać” zaobserwowane gatunki.

Młodsze dzieci mogą zrobić lornetki z rolek od papieru toaletowego.

Zszywamy 2 rolki zszywaczem biurowym, przyczepiamy tasiemkę, kolorujemy wg uznania i gotowe! Ta lornetka nie przybliża, ale ma tę zaletę, że patrząc przez nią można skupić uwagę na obserwowanym obiekcie. Poza tym nie trzeba ustawiać ostrości :-)

(zdjęcia zapożyczone z internetu)

 

Trasa migracji ptaków- karta pracy

 

Skrzydlaci posłańcy wiosny- karty pracy

więcej ptaków na stronie 

https://www.ekokalendarz.pl/wp-content/uploads/pakiet-05-12-%C5%9Awiatowy-Dzie%C5%84-Ptak%C3%B3w-W%C4%99drownych.pdf

 

15 MAJA - DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI

 

Dzień Niezapominajki obchodzimy od kilkunastu lat 15 maja. W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, przypominamy o potrzebie jej ochrony. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.

 

kartki z niezapominajką

 

Wazonik z niezapominajką

 

Materiały: kartki brystolowe białe lub kolorowe, papier kolorowy w tym koniecznie niebieski, żółty i zielony, nożyczki, ołówki, pisaki, klej do papieru, ewentualnie także papier z wzorkiem (np. z kolorowych gazet, kalendarzy), wstążki, elementy dekoracyjne, rafia

 

Zakładka do książki

Materiały: kartka z bloku technicznego kolorowego, arkusz mocnej, błyszczącej tektury formatu A4, flamastry lub farby akwarelowe, sprasowane wysuszone roślinki lub liście, klej, samoprzylepna folia przezroczysta, nożyczki, linijka, kawałek ozdobnej tasiemki, koraliki

Wykonanie:

• narysuj na kolorowej tekturce prostokąt o wymiarach 12 cm na 5 cm, z zakończeniem w kształcie strzałki i wytnij go

• pomaluj powstałą zakładkę flamastrami lub farbami. Narysuj dowolne ornamenty tak by pasowały do Twoich kwiatów

• połóż na zakładce suszone kwiaty i przyklej je mocno klejem

• oklej całą zakładkę folią przezroczystą, aby roślinki nie uległy zniszczeniu i naklej zakładkę na większy arkusz tekturki w innym kolorze lub błyszczącej

• wytnij dziurkę w górnej części zakładki, przeciągnij tasiemkę i mocno zwiąż

• dodatkowo możesz nawlec koraliki na tasiemkę i zawiązać koniec tasiemki (lub przyczepić na sznurku mały pasek z niezapominajkowym hasłem)