Przedszkole Nr 29
ul. Sycowska 1
02-266 Warszawa - Włochy
tel./fax 022 846 02 33
 
 

Propozycje zabaw i zajęć dla dzieci w domu

Drodzy Rodzice zakładka ,,Propozycje zabaw i zajęć dla dzieci" jest stworzona z przykładowymi propozycjami zabaw

w domu do aktualnego Kalendarza. 

Mamy już Wiosnę, zatem zostaną tu umieszczone propozycje dla dzieci. 

KALENDARZ NA KWIECIEŃ

 

01 kwietnia - Dzień Ptaków

05 kwietnia - Dzień Leśnika i Drzewiarza

07 kwietnia - Dzień Bobrów

 

Jak zrobić domowy klej: https://www.magazynprzestrzen.pl/dom/jak-zrobic-klej-z-maki

 

KALENDARZ  MAŁEGO EKOLOGA

01 kwietnia - Dzień Ptaków

https://www.ekokalendarz.pl/wp-content/uploads/pakiet-04-01-Dzie%C5%84-Ptak%C3%B3w.pdf

Jaki duży jest bocian?

Zwykle bociany widzimy z daleka, trudno wówczas uświadomić sobie prawdziwe wymiary bociana. Możemy pobawić się z  dzieckiem w matematyczne zadanie z miarką i wagą. Można je wykonać w domu, jak i na ogródku (jeśli ktoś ma dom).

Potrzebne materiały: waga, miarka krawiecka lub budowlana, torba, obciążenie (np. produkty kuchenne, kamienie, zabawki), kreda lub patyk, papier pakowy i pisaki.

Można zaproponować dziecku narysowanie bociana prawdziwej wielkości na papierze pakowym. Poproś aby dziecko odmierzyło miarką 2 metry i narysowały kredą (lub taśmą klejącą na terakocie) tę długość, zaznaczając przy okazji środek odcinka. Poproś, aby położyło się na środku odcinka i rozłożyło ręce. Można zaznaczyć rozpiętość rąk dziecka i zmierzyć jak jest duża i  ile mniejsza od rozpiętości skrzydeł bociana. Można zaproponować dziecku narysowanie lecącego bociana w skali 1:1.

Bocianie pisklęta możesz obejrzeć np. tutaj: www.youtube.com/watch?v=QoxPPHnBnjs

Co jedzą bociany?

Zaproponuj dziecku przygotowanie bocianiego talerza. Potrzebne będą ilustracje bocianich przysmaków (gryzonie, płazy, ssaki owadożerne, ryby, dżdżownice, duże owady) i rzeczy, których bociany nie jedzą (np. jabłko, kukurydza, mleko, trawa, żołędzie), papierowe talerzyki, klej

 

Wybierz i wytnij to, co jedzą bociany. Przygotuj na papierowym talerzyku obiad dla bociana.

Poproś aby dziecko wybrało i położyło na talerzu te rzeczy, które jego zdaniem zasmakowałyby bocianowi.

Prawdopodobnie większość dzieci wybierze rysunki płazów (żaby najczęściej występują w bajkach i wierszykach jako pokarm bocianów). Wyjaśnij dziecku, że dieta bocianów jest znacznie bogatsza. Zadając pytania naprowadzające pomóż dziecku uzupełnić talerz bociana. Czego może szukać bocian na suchej łące, co może wyłowić z płytkich stawów? Czy bociany piją mleko? Czy mogą chrupać żołędzie. Wyjaśnij, że bociany jedzą wyłącznie pokarm zwierzęcy, wegetarianizm jest nie dla nich.

 

Bocianie łapy - kulinarne

 Jeszcze gdzieniegdzie w północno-wschodniej Polsce przetrwała dawniej tradycja pieczenia „busłowych łap”. „Busieł” w podlaskiej gwarze oznacza bociana. Drożdżowe bułeczki w kształcie czteropalczastych łap bociana wypiekane były wczesną wiosną, na powitanie wracających po zimie z południa bocianów. Przylot bocianów sygnalizował i potwierdzał nastanie prawdziwej wiosny. 

Składniki:

25 g drożdży

1/2 szklanki mleka

3 czubate łyżki cukru

1/2 kg mąki

2 jajka

70 ml oleju

szczypta soli

 

Podgrzej lekko mleko, wrzuć do niego rozdrobnione drożdże. Rozmieszaj, by drożdże się rozpuściły. Dosyp cukier i 2 łyżki mąki. Pozostaw w cieple do wyrośnięcia, ok. 30 minut. 

Następnie do  miski dodaj mąkę, sól, roztrzepane jajka, olej i wyrośnięte drożdże. Zagnieć ciasto i wyrabiaj kilka minut. Przykryte ściereczką ciasto zostaw do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na ok. godzinę. Ciasto urośnie.

Wyrośnięte ciasto przełóż na stolnicę i podziel na 2 części. Rozwałkuj na okrągły placek na grubość 1 cm. Podziel każdy placek na 8 trójkątów (jak pizze). Natnij dwukrotnie każdy trójkąt (od zewnętrznej strony placka) tak aby powstały trzy palce bociana, węższy koniec trójkąta uformuj w czwarty palec. Wyłóż łapy na blachę, posmaruj rozmąconym jajkiem lub mlekiem i pozostaw do wyrośnięcia na 20 minut.

Piecz w piekarniku nagrzanym do 180 C przez 15 minut, aż się zrumienią

 


 

05 kwietnia - Dzień Leśnika i Drzewiarza

Leśnicy od zawsze walczą z czystością naszych lasów oraz działają z myślą o przyrodzie i społeczeństwie. Dzień Leśnika nie jest obchodzony w szczególny sposób. Leśnicy, to grupa zawodowa, która świętuje tylko Dzień Lasu czy inaczej Święto Lasu.

 

07 kwietnia - Dzień Bobrów

Bobry to jedne z ciekawszych zwierząt żyjących w naszym kraju i jednocześnie jeden z tych gatunków, które wywołują najpoważniejsze konflikty na linii przyroda-człowiek. 

Bobry nie mówią:
– Dzień dobry!
Bobry mówią:
– Dzień bobry!
A gdy wieczorem
Nad wodą staną,
Zamiast:
– Dobranoc!
Mówią: – Bobranoc!


Wanda Chotomska

 

https://www.ekokalendarz.pl/wp-content/uploads/pakiet-04-07-Dzie%C5%84-Bobr%C3%B3w.pdf